Usługi hydrauliczne

Tel. 731 945 114

 

DOBÓR RUR

Hydraulicznych

Jest tak duży wybór rur na rynku, że można mieć dylemat.
Zaczynając od rur miedzianych poprzez wiele rodzajów plastików, kończąc na stali.
Hydraulik stara się dobrać materiał tak, aby klient był zadowolony.
Wielokrotnie klienci pytają, jakie wybrać rury. Która rura jest odpowiednia do instalacji sanitarnych, która do gazu?

Rura miedziana - cechuje się dużą wytrzymałością, jest stosowana zarówno do wody pitnej jak i do wszelkich gazów. Ma właściwości bakteriobójcze. Nie zostawia ona niepożądanych aromatów, jest też świetnym przewodnikiem ciepła. Często klienci pytają, dlaczego stosuje się ją przy piecach wszelkiego rodzaju. To przez jej właściwości: nieodkształcanie i nieuleganie korozji.

Usługi hydrauliczne łączenia rur miedzianych można wykonywać nie tylko lutem miękkim i twardym, ale również w systemie zaprasowywania, dając dodatkowe możliwości jeśli chodzi o gaz. Największym jednak minusem w obecnych czasach jest rosnąca cena miedzi.

Polipropylen - jest to rura w systemie zgrzewania. Jest wielu producentów, lecz tylko dwa rodzaje tej rury. Jedna ze wstawką aluminiową, co ma zapobiegać odkształceniom, nazywana Stabi oraz druga bez wstawki. Jest to rura o małej estetyce, ale jak każda, ma swoje zalety. Można ją stosować do wody, jak i również do systemów powietrznych, do zasilania powietrzem na halach produkcyjnych z podłączeniem do kompresora. Nie wolno jej stosować do gazu. Jest to obecnie jeden z tańszych na rynku produktów, z powodzeniem stosowany w budownictwie np. z wielkiej płyty do wymiany pionów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, nie osadza się w niej kamień i rdza. Nie ma ona jednak, mimo aluminiowej wstawki, takiej sztywności i z biegiem czasu potrafi się odkształcić, co prowadzi w przypadku ogrzewania do zapowietrzania i niedogrzewania  pomieszczeń. Jest ona łatwa w montażu, jeśli ma się odpowiednią zgrzewarkę, a zamocowana pod tynkiem lub umieszczona w posadzce nie ulega odkształceniom. Jest to jedno z lepszych rozwiązań w planowaniu instalacji w domkach i blokach.

Rury klejone to system obecnie najtańszy. Można go stosować tylko do wody, nie potrzeba specjalnych narzędzi. Jest to jednak bardzo kruchy materiał i po pewnym czasie jego kruchość wzrasta do tego stopnia, że jakakolwiek ingerencja kończy się uszkodzeniem. Nawet przy wymianie zaworów można ją uszkodzić. Nie jest ona stosowana przez profesjonalistów. Jej jedynym plusem jest niska cena zakupu, jednak cena może wzrosnąć przy późniejszej eksploatacji.

Pex-al-pex  jest to rura wykonana z aluminium obleczonego pcv i cechuje się wysoką elastycznością. Jest to produkt łatwy w montażu o przystępnej cenie. Stosowana jest do wody pitnej, jak również do ogrzewania podłogowego i grzejników. Zaletą jest też możliwość stosowania sprężyny do gięcia i uniknięcia stosowania kolan. W tym systemie można stosować dwa rodzaje złączek. System skręcany i systemy zaprasowywane. Jest to dobre rozwiązanie w budownictwie, zarówno w domku jednorodzinnym jak i w blokach. Jest to estetyczna biała rura, którą można stosować na wierzchu, szybka w montażu. Dostępna również w dodatkowej izolacja z pianki.

Systemy rur  stalowych

To już nie te same systemy co kiedyś, teraz przypominają one rurę miedzianą. Nie są już byle jak cynkowane, są wykonane ze stali nierdzewnej. Stosuje się je do wody, jak również do instalacji wysokociśnieniowych, a jej największe atuty to sztywność i wytrzymałość mechaniczna.  System ten nie jest systemem starego typu, gdzie było wymagane gwintowanie. Jest to rodzaj rur zaprasowywanych odpowiednią zaciskarką, bardzo estetycznych i można je stosować przy piecach wszelkiego typu. Rura o przyjemnym srebrnym  wyglądzie. Stanowi ona eleganckie wykonanie wszędzie tam, gdzie trzeba poprowadzić rury po wierzchu np. do wanien wolnostojących, jak i do centralnego ogrzewania. Minusem jest cena zakupu.

Tradycyjne rury stalowe nie były najtańsze, estetyka też nie najlepsza. Nadal są stosowanym i najbardziej sprawdzonym produktem w Polsce. Mimo tylu dostępnych w tych czasach systemów to one przetrwały i są jeszcze używane w budownictwie bloków, zarówno do gazu jak i centralnego ogrzewania. Całe węzły ciepłownicze są z nich wykonane, choć instalatorzy niechętnie je wykorzystują ze względu na pracochłonny i wymagający sporych umiejętności sposób montażu oraz konieczność spawania. Ich wadą są dość duże straty ciepła, ale ich wytrzymałość mechaniczna zasługuje na uwagę.

 

Usługi hydrauliczne Wrocław

zadzwoń 731 945 114